Image Alternative text

Sada nástrojů First Draft pro shromažďování a ověřování zpráv

Publikováno: 06/11/2017

Přípravil Alastair Reid pro Firstdraftnews v únoru 2016.

Představujeme vám seznam, který obsahuje přehled nástrojů a stránek doporučených koalicí First Draft k lepší práci se zprávami ze sociálních sítí. Uvedené nástroje slouží k ověřování zpráv anebo přinášejí další „vychytávky“ pro novináře.

Seznam budeme pravidelně aktualizovat o nové nástroje stejně jako o detailnější informace a návody k těm, které jsou už na něm uvedeny.

Můžete také dostávat e-mailová upozornění při každé aktualizaci přes ChangeDetection nebo jiné dostupné nástroje.

Víme, že příliš mnoho nástrojů může být zahlcující, tím spíše pokud teprve začínáte s jejich aplikací v praxi. Doporučujeme vám proto zpočátku vyzkoušet různé nástroje, ale pak si najít ty, které vám vyhovují. Užitečné je také sledovat lídry v oboru a všímat si, co a jak používají, a číst případové studie.

Podívejte se na to, jak Markham Nolan, vedoucí redaktor ve Vocativ (v době videonahrávky TED Talk, z roku 2012 ještě jako vedoucí redaktor v Storyful) propojuje různé nástroje k nalezení zdroje a ověření záznamu.

 

 

Nástroje jsou mocné a umožňují novinářům dělat svou práci efektivněji a účinněji, ale bez schopností a znalosti základních novinářských pravidel, jak nástroje využít v praxi, jsou k ničemu. Určitě doporučuji, abyste se podívali na Vizuální návod k ověřování od First Draft, abyste zjistili, co od těchto nástrojů čekat.

Jak říká Nolan na konci svého videa: „Nezáleží na tom, jak rychle budeme umět používat počítače, nebo kolik informací máme – nikdy při procesu hledání pravdy nemůžeme odstranit lidský faktor, protože to je, koneckonců, čistě lidská vlastnost.“

Shromažďování zpráv ze sociálních sítí a nástroje na jejich vyhledávání

Pokročilé vyhledávání na Twitteru

Když porozumíte pokročilému vyhledávání na Twitteru, může to pro vaši práci znamenat velký přínos. Podívejte se na tato videa od First Draft, kde se používá Tweetdeck pro shromažďování zpráv a také hledání tweetů pomocí geolokace.

Pokročilé vyhledávání na Googlu

Google je pravděpodobně největším archivem informací na webu, takže zvládnutí pokročilého vyhledávání je nutnost. Toto video od First Draft vysvětluje pár klíčových vyhledávacích funkcí pro novináře.

Followerwonk

Followerwonk je skvělý způsob, jak vyhledat specifická klíčová slova nebo fráze v profilových informacích uživatelů Twitteru.

Facebook – Seznamy podle zájmů

Sestavením seznamů dle zájmů na Facebooku si můžete do newsfeedu přidat stránky a účty, které se věnují tématům, jež vás zajímají. Podobný princip funguje na Twitteru.

Facebook Signal

Signal je v současné době přístupný na vyžádání pouze americkým novinářům. Umožňuje hlubší vhled do veřejně dostupných facebookových příspěvků a profilů.

Graph.tips

Stránka Graph.tips, kterou vytvořil expert na open-source inteligenci Henk Van Essem, je velkým zlepšovákem standardního facebookového vyhledávače, ale nemá tak velký záběr jako Signal.

Iconosquare

Iconosquare umožňuje tvorbu seznamů v rámci Instagramu fungujících podobně jako seznamy na Twitteru nebo facebookové seznamy podle zájmů.

Gramfeed

Vyhledává v Instagramu pomocí klíčového slova, lokace atd.

Yomapic

Yomapic vám umožní najít příspěvky z Instagramu a VKontakte, které byly nahrány poblíž místa, jež vyznačíte na mapě.  

Echosec

Echosec je vlivná placená platforma na hledání informací z různých sociálních sítí.

Geofeedia

Geofeedia je služba, kterou využívá mnoho redakcí. Pomáhá jim monitorovat příspěvky na sociálních sítích podle lokace.

SAMDesk

SAM neboli social asset management je podobný Echosec a Geofeedii – umožňuje redakcím monitorovat sociální sítě.

Banjo Discovery

Banjo začínalo jako užitečná aplikace pro geolokaci příspěvků, pak se zaměřilo na události. Nyní se Banjo Discovery charakterizuje jako „průsečík času, místa a kontextu“ pro profesionály v oblasti zpráv.

GroundSignal

Tento další geolokační nástroj byl vytvořen spíš pro marketéry, ale je užitečný i pro novináře.

Storyful Multisearch

Multivyhledávací nástroj Storyful je rozšířením vyhledávače Google Chrome. Lze skrz něj vyhledávat klíčová slova na Instagramu, Twitteru, Tumblru, YouTube a dalších stránkách.

 

Nástroje ke zjištění lokace

Google mapy

Mapy od Googlu můžete využít k rychlému ověření, zda fotka nebo video skutečně odpovídají lokaci, kterou prezentují.

Google Earth

Pokročilejší a mocnější verze Google map – s Google Earth získáte ještě detailnější pohled, pokud ho potřebujete.

Google Street View

Pomocí Google Street View lépe prozkoumáte místo, kde se odehrává scéna na fotce nebo videu.

Yandex mapy

I když nejsou tak obsáhlé jako Google Street View, ruské Yandex mapy zobrazují pohled do ulic v některých místech, kterými Google nedisponuje.

Panoramio

Panoramio je geofotografický archiv celého světa, který slouží ke kontrole záběrů nebo snímků, které v tom samém místě dříve vyfotili jiní.

RealEarth

RealEarth z University Wisconsin-Madison zobrazuje satelitní přenos v reálném čase (včetně krátké historie). Nástroj pomohl některým médiím ověřit explozi v přístavu Tianjin v srpnu 2015 pomocí termosnímků.

WolframAlpha

Počítačový vědomostní stroj WolframAlpha se často používá při ověřování, neboť porovnává historii dat o počasí s údajným časem pořízení a lokací nějakého záběru.

Bing mapy

S Bing mapami uvidíte dopravní situaci na silnicích ve vybraných lokacích, což vám může pomoci s ověřením.

Wikimapia

Jak je pro ni typické, Wikimapia je otevřeným zdrojem informací – editovatelnou mapou, která uživatelům umožňuje přidávat informace k jednotlivým místům, a to včetně odkazů.

Suncalc

Pokud potřebujete ověřit stíny na fotkách, se Suncalc můžete zjistit dopad stínu v určitý čas na kterémkoli místě na světě.

 

Ověření zdroje

Who.Is

Do WhoIs vyhledávačů zadáte jméno domény a zobrazí se vám veškeré informace o první registraci domény. Pro tento typ vyhledávání existuje mnoho nástrojů, Who.Is má nejkratší URL.

Spokeo

Nástroj umožňující vyhledávání veřejně dostupných informací, které se vztahují ke jménu či uživatelskému jménu. Funguje lépe ve Spojených státech, kde jsou adresy a telefonní informace běžně dostupné.

Pipl

Zadejte uživatelské jméno a Pipl vám najde potenciální shody napříč ostatními sítěmi.

 

Ověření fotky 

TinEye

V archivu TinEye můžete najít nejstarší zaznamenanou verzi fotky. Rychlý návod najdete v tomto videu od First Draft.

Vyhledávání původních fotek v Googlu

Google má větší archiv než TinEye, ale bohužel není možné v něm vyhledávat podle data. First Draft k tomu také nabízí videonávod.

Rychlý vyhledávač fotek

Díky tomuto plug-inu, který pracuje s archivem Googlu a TinEye zároveň, zdvojnásobíte rychlost vyhledávání původních fotek.

Jeffreyho EXIF prohlížeč

S Jeffreyho prohlížečem můžete prozkoumat podrobnosti snímků (např. datum, čas a místo pořízení apod.), a to díky tzv. EXIFovým metadatům skrytým v souboru. Téměř každá sociální síť EXIFová data obrázku ale maže, takže budete potřebovat původní soubor.

CheckDesk

Checkdesk je Meedanův redakční systém, který umožňuje komentovat a ověřovat jednotlivé části obsahu.

 

Ověření videa

YouTube Data Viewer

Nástroj vytvořený Amnesty International k nalezení přesného data nahrání kteréhokoli videa na YouTube. Zde najdete krátký videonávod na YouTube Data Viewer.

 

Překlad

Bridge

Další skvělý nástroj od Meedana – Bridge – obsahuje slovníky, glosáře a sdružuje komunitu překladatelů, jimž může uživatel poslat text a dostat ten nejlepší překlad.

Google Translate

Pořád ještě skvělý způsob překladu. Nezapomeňte, že můžete přejíždět přes jednotlivá slova, která zní mimo kontext a získat tak alternativní překlady. Například doslovný anglický překlad Aleppa je „dojení“.

Příručka o konspiračních teoriích

Konspirační teorie v kostce. Poznatky z výzkumů autoři přetavili v soubor srozumitelných poznatků, tipů a doporučení. Dozvíte se také, jak nejlépe reagovat, když někdo konspirace šíří. To vše v českém jazyce.

Covid, fámy, konspirace a česká společnost

Zhruba 40 % Čechů a Češek, kteří používají internet, věří několika častým fámám a konspiracím o epidemii covid-19. Počet lidí, kteří ztratili důvěru v oficiální informace, ve zpravodajskou službu mainstreamových médií a kteří si myslí, že neexistuje způsob, jak najít pravdu a že nikomu nelze důvěřovat, za uplynulý rok výrazně vzrostl. Jaká jsou nejdůležitější zjištění o dopadech covidových konspirací a dezinformací na českou společnost a co se s tím dá dělat?

Příručka pro vyvracení nepravdivých informací

Vše, co potřebujete vědět o účinném vyvracení nepravdivých informací. Poznatky z výzkumů autoři přetavili v soubor srozumitelných tipů a doporučení. Dozvíte se také, zdali platí představa, že se vyvracení dezinformací může vymstít.