Image Alternative text

Jak balkánští teenageři klamou Trumpovy příznivce lživými zprávami

Publikováno: 06/11/2017

Autory článku publikovaného 4. 11. 2016 na Buzzfeed.com jsou Craig Silverman a Lawrence Alexander.

 

BuzzFeed News zjistili, že více než 100 stránek podporujících Donalda Trumpa vzniklo v jednom městě bývalé jugoslávské republiky Makedonie.

„Tohle je zpráva tisíciletí!“ sděloval článek na WorldPoliticus.com. Citováním neznámých zdrojů z FBI oznamoval, že Hillary Clintonová bude v roce 2017 obviněna ze zločinu kvůli svému skandálu s e-maily.

„Vaše modlitby byly vyslyšeny,“ hlásal titulek.

Zdálo se, v případě Trumpových příznivců tomu tak skutečně bylo. Ti navíc pomohli nepodložené zprávě svými 140 000 sdíleními, reakcemi a komentáři na Facebooku.

A mezitím začal – v zhruba 6 000 kilometrů vzdáleném městečku v bývalé jugoslávské republice Makedonii – jistý mladý muž sledovat, jak do jeho účtu Google AdSense přitékají peníze.

Uplynulý rok zaznamenalo makedonské městečko Veles (čítající 45 000 obyvatel) digitální zlatou horečku – místní spustili nejméně 140 webových stránek zaměřených na americkou politiku. Tyto stránky mají americky znějící jména domén, jako např. WorldPoliticus.com, TrumpVision365.com, USConservativeToday.com, DonaldTrumpNews.co a USADailyPolitics.com. Téměř všechny publikují agresivní protrumpovský obsah, který cílí na konzervativce a Trumpovy příznivce v USA.

Mladí Makedonci, kteří tyto stránky provozují, tvrdí, že je Donald Trump nezajímá. Mají ekonomickou motivaci. Jak pravidelně odhaluje Facebook ve zprávách o svých příjmech, uživatel amerického Facebooku se cení přibližně čtyřikrát více než uživatel mimo USA. I drobné částky získané kliknutím na reklamu zveřejněnou v USA tedy znamenají ve Veles úspěch, zatímco američtí vydavatelé zažívají spíše úpadek trhu. Několik teenagerů a mladých mužů, kteří tyto stránky provozují, uvedlo pro BuzzFeed News, že nejlepším způsobem, jak generovat návštěvnost, je šířit politické články na Facebooku, a že množství sdílení se nejlépe tvoří zveřejněním senzačního a často lživého obsahu, který nahrává Trumpovým příznivcům.

Jak odhalila nedávná analýza BuzzFeed News o tzv. hyperpartyzánských facebookových stránkách, toto zvláštní centrum protrumpovsky orientovaných stránek v Makedonii hraje důležitou roli v propagaci lživého a zavádějícího obsahu. Důvody provozování těchto stránek jsou ekonomické; weby produkují misinformace obzvláště pro nejdražší reklamní trhy a zejména pro Facebook, největší světovou sociální síť, a pro online reklamní sítě jako je Google AdSense.

„Ano, informace na blozích jsou chabé, lživé a zavádějící, ale 'pokud na to lidé klikají a komentují to, proč toho nevyužít',“ prohlásil vysokoškolský student, který spustil jednu ze stránek zaměřených na americkou politiku a souhlasil s rozhovorem, jen pokud BuzzFeed News nezveřejní jeho jméno.

Sample stories from US politics sites run by Macedonians.

Ukázka článků z webů spravovaných Makedonci

BuzzFeed News prohledal záznamy o registraci domén a našel více než 100 aktivních stránek orientujících se na americkou politiku, které jsou provozovány z Veles. Největší z těchto webů mají i facebookové stránky, které se chlubí stovkami tisíců fanoušků.

BuzzFeed News také odhalil dalších 40 domén se vztahem k americké politice, které byly registrovány ve Velesu a už nejsou aktivní. (Dubnová zpráva z makedonské stránky Meta.mk označila šest stránek podporujících Trumpa, které byly založeny ve Velesu. Zpráva z Guardianu upozornila na 150 stránek.)

Důvody zakládání těchto stránek jsou – podle Makedonců, s nimiž BuzzFeed News  hovořil – čistě finanční.

„Začal jsem tu stránku provozovat, protože to byl velmi jednoduchý způsob přivýdělku,“ vysvětluje 17letý student, který spravuje stránku s dalšími čtyřmi lidmi. „Ekonomika v Makedonii je velmi slabá a teenageři nesmějí pracovat, tak musíme být v opatřování peněz kreativní. Jsem muzikant a nemůžu si dovolit výbavu. Tady v Makedonii stačí výnosy z malé stránky na pořízení mnoha věcí.“

Většina příspěvků na těchto stránkách pochází anebo je kompletně zkopírována z marginálních a pravicových stránek v USA. Makedonci tedy někde uvidí článek, připíšou k němu senzacechtivý titulek a rychle ho pošlou na svou stránku. Pak ho sdílejí na Facebooku ve snaze vygenerovat provoz. Čím více lidí klikne na odkaz z Facebooku, tím více peněz vydělají z reklam na svých stránkách.

Začátkem roku někteří „podnikavci“ ve Velesu experimentovali s levicově zaměřeným obsahem nebo s články o Berniem Sandersovi, ale nic nefungovalo na Facebooku tak spolehlivě jako články týkající se Trumpa.

„Američani zkrátka dávají přednost zprávám o Trumpovi,“ uvedl 16letý Makedonec, který stojí za BVANews.com.

Průzkum BuzzFeed News také zjistil, že většina úspěšných článků z těchto stránek byla téměř vždy lživá nebo zavádějící.

Například nejúspěšnější příspěvek, který BuzzFeed News na makedonské stránce našel, byl založen na článku ze stránky publikující fake news. Titulek článku z ConservativeState.com zněl „Hillary Clinton v roce 2013: 'Chtěla bych, aby kandidovali lidé jako Donald Trump. Jsou upřímní a nedají se koupit.'“ Po týdnu od zveřejnění byl tento příspěvek na Facebooku 480 000x sdílen, komentován a bylo na něj reagováno. (Pro srovnání: exkluzivní článek na New York Times, který odhalil, že Donald Trump vyhlásil ve svém daňovém přiznání v roce 1995 ztrátu 916 milionu dolarů, zaznamenal pouze něco málo přes 175 000 reakcí za měsíc.)

Virální článek o Clintonové byl převzat z TheRightists,com, stránky, která přiznává publikování jak pravdivého, tak lživého obsahu. Podle e-mailů zveřejněných WikiLeaks, řekla Clintonová v soukromém hovoru s Goldman Sachs, že by ráda viděla v politice více úspěšných byznysmenů. Nezmínila ale Donalda Trumpa. Přímá řeč použitá v titulku článku byla tedy lživá.

The Rightists

Původní kachna z The Rightists.

 

Čtyři z pěti nejúspěšnějších příspěvků na makedonských stránkách, které Buzzfeed News zkoumal, jsou lživé. Obsahují lživé tvrzení, že papež podpořil Trumpa a že Mike Pence prohlásil, že Michelle Obama je „nejvulgárnější první dáma, kterou jsme kdy měli“.

Makedonci, s kterými BuzzFeed News hovořil, také uznali, že extrémní nárůst stránek podporujících Trumpa ve Veles znamená, že se trh naplňuje a začíná být těžší vydělat si peníze. Ti, kteří spustili stránky začátkem roku 2016 vydělávají – podle dříve citovaného vysokoškoláka – nejvíc. Ten dále prozradil, že kamarád vydělává 5 000 dolarů měsíčně, „někdy dokonce 3 000 dolarů za den“, když někdo proklikne jeho odkaz na Facebooku.

Šestnáctiletý chlapec, který se podílí na správě BVANews.com, tvrdí, že kromě stránky zaměřené na americkou politiku, má také stránky věnující se tématu zdraví. Založena byla začátkem roku 2016 a nyní má v průměru 1 milion zhlédnutí za měsíc, řekl jeho spolupracovník. (Teenageři odmítli prozradit svoje výnosy.)

Sedmnáctiletý student se svými třemi spolupracovníky stále čeká, až Google schválí nasazení programu AdSense na jejich stránce. V současnosti mají jen 800 zhlédnutí denně a žádný zisk negenerují. Vysokoškolák si založil stránku v srpnu a přestal ji obnovovat, protože se chtěl soustředit na jinou, úspěšnější stránku věnující se zdraví a životnímu stylu. Dle jeho odhadu existují tisíce stránek zaměřených na otázky zdraví, které byly založeny ve Velesu. Tematická orientace na americkou politiku je jen dočasnou příležitostí, a to díky Trumpovi a Facebooku.

„Přestal jsem s tím, protože mě to moc nebavilo a vlastně jsme ani moc nevydělávali, když teď tolik lidí posílá příspěvky,“ řekl vysokoškolák. „Ti, kteří s tím začali první, jsou jediní, co teď sklízejí ovoce.“

https://img.buzzfeed.com/buzzfeed-static/static/2016-11/2/13/asset/buzzfeed-prod-web07/sub-buzz-27641-1478108224-1.png?downsize=715:*&output-format=auto&output-quality=auto

BVA News / Via bvanews.com

Vedle lákadla lehce vydělaných peněz, hraje v celém systému roli také prvek pýchy. Lidé, kteří to umí s webovkami – včetně teenagerů – mohou v tak malé zemi, jakou ke Makedonie, vydělat peníze využíváním Facebooku, Googlu – a Američanů.

„Část světa si myslí, že Makedonie je primitivní, ale to není pravda,“ říká sedmnáctiletý student.

Mladí muži, kteří spravují tyto stránky, vědí, že zlatý důl návštěvnosti a z ní plynoucích příjmů brzy skončí. Očekávají, že tyto aktivity a zisk z nich plynoucí po volbách výrazně poklesne. Také ale doufají, že Trump vyhraje a bude tak udržovat jejich stránky naživu.

„Pokud Trump prohraje, přesměruji svou stránku na sport,“ říká 16letý provozovatel stránky. „Už nebude dávat smysl věnovat se politice.“

Craig Silverman je mediálním redaktorem v BuzzFeed News a žije v Torontu.

Kontaktujte Craig Silvermana na craig.silverman@buzzfeed.com.

Příručka o konspiračních teoriích

Konspirační teorie v kostce. Poznatky z výzkumů autoři přetavili v soubor srozumitelných poznatků, tipů a doporučení. Dozvíte se také, jak nejlépe reagovat, když někdo konspirace šíří. To vše v českém jazyce.

Covid, fámy, konspirace a česká společnost

Zhruba 40 % Čechů a Češek, kteří používají internet, věří několika častým fámám a konspiracím o epidemii covid-19. Počet lidí, kteří ztratili důvěru v oficiální informace, ve zpravodajskou službu mainstreamových médií a kteří si myslí, že neexistuje způsob, jak najít pravdu a že nikomu nelze důvěřovat, za uplynulý rok výrazně vzrostl. Jaká jsou nejdůležitější zjištění o dopadech covidových konspirací a dezinformací na českou společnost a co se s tím dá dělat?

Příručka pro vyvracení nepravdivých informací

Vše, co potřebujete vědět o účinném vyvracení nepravdivých informací. Poznatky z výzkumů autoři přetavili v soubor srozumitelných tipů a doporučení. Dozvíte se také, zdali platí představa, že se vyvracení dezinformací může vymstít.