Image Alternative text

Tyto inicitativy chtějí obnovit důvěru v novinařinu a vypořádat se s fake news, část první

Publikováno: 06/11/2017

Seznam sestavil a publikoval novinář Fergus Bell 25.4.2017

 

Pokusil jsem se sestavit kompletní seznam projektů, iniciativ a nástrojů určených pro obnovu důvěry v žurnalistiku a boj s "fake news" a misinformacemi. Tam, kde to bylo možné, jsem se snažil také zjistit, odkud čerpají finanční prostředky.

AKTUALIZACE 13. 7. 2017: Tento příspěvek prošel rozsáhlou aktualizací. Přidal jsem iniciativy a nástroje, které byly vytvořeny jednotlivci i komerčními platformami.

 

Fact-checking a ověřování – spolupráce a koalice

 

Poynter International Fact Checking Network - USA

Mezinárodní ověřovací síť (IFCN) je fórem pro ověřovatele (fact-checkers) z celého světa, které hostí Poynter Institute for Media Studies. Tyto organizace ověřují tvrzení veřejných osob, důležitých institucí a další prohlášení, která jsou v širším oběhu a dotýkají se společnosti.

Financování: Arthur M. Blank Family Foundation, the Duke Reporters’ Lab, the Bill & Melinda Gates Foundation, Google, the National Endowment for Democracy, the Omidyar Network, the Open Society Foundations and the Park Foundation.

 

Faktisk  - Norsko

Nová spolupráce norských zpravodajských organizací Dagbladet, VG a TV2 a veřejného rozhlasu NRK zaměřující se na fact-checking.

Financování: Fritt Ord foundation a jako spoluvlastnictví mezi Schibsted/ Tinius Trust, Dagbladet a NRK

 

WikiTribune - Celosvětově

Wikitribune je novinářská platforma propojující práci novinářů s komunitou dobrovolníků.

Financování: Crowdfunding

 

First Draft News - USA/Evropa

First Draft zasvěcují svou práci zlepšování dovedností a standardů při produkci zpráv a sdílení informací, které se objevují na internetu.

Financování: Google NewsLab

 

CrossCheck - Francie

Kolaborativní novinářský projekt zaměřený na boj proti dezinformacím na internetu, původně zaměřený na francouzské prezidentské volby. Propojil více než 34 zpravodajských redakcí se studenty žurnalistiky napříč Francií i mimo ni. Spoluracovali na odhalování fám a lživých tvrzení a upozorňovali na matoucí a zavádějící články.

AKTUALIZACE 13. 7. 2017: Tento projekt už skončil, ale průzkum zjištěných informací stále probíhá a bude následně zveřejněn.

Financování: Google NewsLab (CrossCheck je projekt First Draft), Financování průzkumu: Fond Knight Prototype

 

Google Fact Check - Celosvětově

Google spustil na globální úrovni označování ověřených faktů. Pokud nyní do vyhledávače zadáte dotaz na kontroverzní společenské téma, které již prošlo tzv. fact-checkingem, Google u výsledku řekne, zda se jedná o pravdu či lež a dodá odkaz na analýzu.

Financování: Google

 

Stop Fake - Ukrajina

Původně bylo cílem projektu ověřit a vyvrátit propagandu a dezinformace v médiích o událostech v Ukrajině. Časem projekt narostl do informačního centra, které zkoumá a analyzuje všechny aspekty kremlinské propagandy a její vliv na život v Ukrajině i dalších zemích a regionech jako jsou Sýrie, Turecko a EU.

Financování: Crowdfunding, příspěvky čtenářů. Také podporováno mezinárodní Renaissance Foundation, Ministerstvem zahraničních věcí ČR, Britskou ambasádou na Ukrajině a Sigrid Rausing Trust.

 

Indonéská kyber-mediální asociace, neboli AMSI - Indonézie

Více než 100 zástupců médií založilo Indonéskou kyber-mediální asociaci, jejímž hlavním posláním je ověřovat desítky tisíc online zpráv, bojovat s podvodnými zprávami, podporovat přesnou žurnalistiku a zajistit, aby novináři dodržovali etický kodex.

Financování: Není známo

 

DFRLab - Evropa 

Výzkumná laboratoř pro digitální foreznzní analýzu zahájila průzkum dezinformací odhalováním lží a podvodných zpráv, dokumentováním porušování lidských práv a budováním digitální odolnosti po celém světě. Kontinuálně sleduje celosvětové dezinformační kampaně, "fake news", skrytá válečná zbrojení a pokusy o svržení demokracie. Vzdělává veřejnost v schopnosti rozpoznat a odkrýt pokusy o znečištění informačního prostoru.

Financování: Atlantická rada

 

V dalším díle: Manuály a průvodci

Nová analýza zkoumá vztah mediální gramotnosti, důvěry v média a náchylnosti k dezinformacím

Umí Češi rozpoznat základní pravidla zpravodajství? Na to a další otázky hledá odpověď nová analýza organizace Transitions ve spolupráci s agenturou STEM. Dospívá také k závěru, že některé pokusy o zvyšování mediální gramotnosti mohou paradoxně vést k nižší odolnosti proti dezinformacím, protože se opomíjí budování důvěry mezi novináři a veřejností.

Hrami proti dezinformacím a nedůvěře v média

V rámci projektu zaměřeného na mediální vzdělávání seniorů a starších dospělých zmapoval Tomáš Titěra současný stav v oblasti her s tématikou mediální gramotnosti. Tento článek tak přináší přehled konkrétních příkladů her, které různými způsoby pracují s mediální tematikou a s různou úspěšností cílí na rozvoj mediální gramotnosti.

Výukový modul: Stručný průvodce historií „fake news“ a dezinformací

Fabulování informací není nic nového. Mylné informace, dezinformace a propaganda jsou rysy lidské komunikace nejméně od dob antického Říma, kdy Antonius potkal Kleopatru. Šíření mylných informací a dezinformací pak dramaticky umocnil Gutenbergův vynález knihtisku roku 1493. Nakonec přinesl i první velkou novinářskou kachnu (hoax). Šíření dezinformací se poté objevovalo během konfliktů, změny režimu a katastrof.