Publikováno: 06/11/2017
Seznam sestavil a publikoval novinář Fergus Bell 25.4.2017
Pokusil jsem se sestavit kompletní seznam projektů, iniciativ a nástrojů určených pro obnovu důvěry v žurnalistiku a boj s "fake news" a misinformacemi. Tam, kde to bylo možné, jsem se snažil také zjistit, odkud čerpají finanční prostředky.
AKTUALIZACE 13. 7. 2017: Tento příspěvek prošel rozsáhlou aktualizací. Přidal jsem iniciativy a nástroje, které byly vytvořeny jednotlivci i komerčními platformami.
Fact-checking a ověřování – spolupráce a koalice
Poynter International Fact Checking Network - USA
Mezinárodní ověřovací síť (IFCN) je fórem pro ověřovatele (fact-checkers) z celého světa, které hostí Poynter Institute for Media Studies. Tyto organizace ověřují tvrzení veřejných osob, důležitých institucí a další prohlášení, která jsou v širším oběhu a dotýkají se společnosti.
Financování: Arthur M. Blank Family Foundation, the Duke Reporters’ Lab, the Bill & Melinda Gates Foundation, Google, the National Endowment for Democracy, the Omidyar Network, the Open Society Foundations and the Park Foundation.
Faktisk - Norsko
Nová spolupráce norských zpravodajských organizací Dagbladet, VG a TV2 a veřejného rozhlasu NRK zaměřující se na fact-checking.
Financování: Fritt Ord foundation a jako spoluvlastnictví mezi Schibsted/ Tinius Trust, Dagbladet a NRK
WikiTribune - Celosvětově
Wikitribune je novinářská platforma propojující práci novinářů s komunitou dobrovolníků.
Financování: Crowdfunding
First Draft News - USA/Evropa
First Draft zasvěcují svou práci zlepšování dovedností a standardů při produkci zpráv a sdílení informací, které se objevují na internetu.
Financování: Google NewsLab
CrossCheck - Francie
Kolaborativní novinářský projekt zaměřený na boj proti dezinformacím na internetu, původně zaměřený na francouzské prezidentské volby. Propojil více než 34 zpravodajských redakcí se studenty žurnalistiky napříč Francií i mimo ni. Spoluracovali na odhalování fám a lživých tvrzení a upozorňovali na matoucí a zavádějící články.
AKTUALIZACE 13. 7. 2017: Tento projekt už skončil, ale průzkum zjištěných informací stále probíhá a bude následně zveřejněn.
Financování: Google NewsLab (CrossCheck je projekt First Draft), Financování průzkumu: Fond Knight Prototype
Google Fact Check - Celosvětově
Google spustil na globální úrovni označování ověřených faktů. Pokud nyní do vyhledávače zadáte dotaz na kontroverzní společenské téma, které již prošlo tzv. fact-checkingem, Google u výsledku řekne, zda se jedná o pravdu či lež a dodá odkaz na analýzu.
Financování: Google
Stop Fake - Ukrajina
Původně bylo cílem projektu ověřit a vyvrátit propagandu a dezinformace v médiích o událostech v Ukrajině. Časem projekt narostl do informačního centra, které zkoumá a analyzuje všechny aspekty kremlinské propagandy a její vliv na život v Ukrajině i dalších zemích a regionech jako jsou Sýrie, Turecko a EU.
Financování: Crowdfunding, příspěvky čtenářů. Také podporováno mezinárodní Renaissance Foundation, Ministerstvem zahraničních věcí ČR, Britskou ambasádou na Ukrajině a Sigrid Rausing Trust.
Indonéská kyber-mediální asociace, neboli AMSI - Indonézie
Více než 100 zástupců médií založilo Indonéskou kyber-mediální asociaci, jejímž hlavním posláním je ověřovat desítky tisíc online zpráv, bojovat s podvodnými zprávami, podporovat přesnou žurnalistiku a zajistit, aby novináři dodržovali etický kodex.
Financování: Není známo
DFRLab - Evropa
Výzkumná laboratoř pro digitální foreznzní analýzu zahájila průzkum dezinformací odhalováním lží a podvodných zpráv, dokumentováním porušování lidských práv a budováním digitální odolnosti po celém světě. Kontinuálně sleduje celosvětové dezinformační kampaně, "fake news", skrytá válečná zbrojení a pokusy o svržení demokracie. Vzdělává veřejnost v schopnosti rozpoznat a odkrýt pokusy o znečištění informačního prostoru.
Financování: Atlantická rada
V dalším díle: Manuály a průvodci
ShareVše, co potřebujete vědět o účinném vyvracení nepravdivých informací. Poznatky z výzkumů autoři přetavili v soubor srozumitelných tipů a doporučení. Dozvíte se také, zdali platí představa, že se vyvracení dezinformací může vymstít.
Umí Češi rozpoznat základní pravidla zpravodajství? Na to a další otázky hledá odpověď nová analýza organizace Transitions ve spolupráci s agenturou STEM. Dospívá také k závěru, že některé pokusy o zvyšování mediální gramotnosti mohou paradoxně vést k nižší odolnosti proti dezinformacím, protože se opomíjí budování důvěry mezi novináři a veřejností.
V rámci projektu zaměřeného na mediální vzdělávání seniorů a starších dospělých zmapoval Tomáš Titěra současný stav v oblasti her s tématikou mediální gramotnosti. Tento článek tak přináší přehled konkrétních příkladů her, které různými způsoby pracují s mediální tematikou a s různou úspěšností cílí na rozvoj mediální gramotnosti.