Image Alternative text

Jak ověřovat fotky jako profík s pomocí Google Earth

Publikováno: 06/11/2017

Autorkou článku publikovaného 19. 1. 2016 na First Draft je Jenni Sargent. 

 

Google Earth nabízí mnohem víc než jen satelitní snímky. Jeho funkce jako Historické zobrazení, 3D budovy nebo Měření umístění vám pomohou zjistit přesné místo, kde byla očitým svědkem pořízena fotka nebo video. Ukážeme vám, jak na to.

Od svého spuštění v roce 2005 nám Google Earth umožňuje prozkoumávat svět, aniž bychom opustili svůj pracovní stůl, čímž se stává nejužitečnějším nástrojem pro ověřování snímků.

Ve videu nahoře ukazujeme, jak Google Earth nejenom pomohl prokázat, že fotografie nebyla pořízena v místě označeném uživatelem Twitteru, ale umožnil najít místo, kde byla ve skutečnosti zachycena.

Automatizovaný vyhledávač snímků v rámci Google Earth bohužel ještě není k dispozici (měl by sloužit k porovnávání orientačních bodů v krajině a vytyčení jejich přesného umístění na mapě), ale i za předpokladu, že máte jen hrubou představu o lokaci a málo dalších vodítek, existuje mnoho rychlých a jednoduchých technik, které vám při ověřování pomohou.

Ve speciálním informačním materiálu zmiňujeme některé z nejdůležitějších vodítek, které se mohou na fotce nebo videu vyskytnout. Jsou to třeba topografické prvky (horská pásma a skalní útvary), rozpoznatelné budovy, značky či samostatně stojící struktury (jako je venkovní elektrické vedení a vodárenské věže). Sepište si všechna vodítka, uložte si snímek nebo video na pracovní plochu počítače, abyste k nim vždy měli rychlý přístup, a můžete začít svoje hledání v Google Earth.

Doporučujeme vám stáhnout si Profi verzi, kterou Google zpřístupnil zdarma v roce 2015. Přidané Prohlídky a Mapovací funkce jsou obzvláště užitečné nástroje pro ty z vás, kteří publikují, protože vám umožní ukládat vaši práci – což je skvělé pro transparentnost při reportování nebo odhalování lživých příběhů. Použijte klíč GEPFREE, jakmile k tomu budete při stahování pobídnuti.

 

Hledání v Google Earth

Google Earth nabízí řadu možností vyhledávání a prohlížení, čímž napomáhá k prozkoumání specifické oblasti. Můžete vyhledávat podle názvu místa, zeměpisných souřadnic nebo názvu pamětihodnosti. Schopnost vyhledávání podle pamětihodností je obzvlášť důležitá v momentě, kdy ověřujeme informaci od očitého svědka. Jestliže tweet např. zmíní „KIO Towers“, Google Earth vás vezme přímo do patřičné lokace v Madridu, aniž byste museli navíc vyhledávat umístění.

Jakmile jste se přiblížili k danému místu, můžete prozkoumávat okolí ve Street View nebo Ground Level View (pohled zespod). Podle typu zobrazení (3D budovy, Fotky a Terén) můžete vidět i různé detaily a úhly.

Ve videu níže se seznámíme s technikami vyhledávání, které byly použity v případové studii uvedené výše.

 

Navigace

Tak jako u většiny nástrojů stojí za to seznámit se s každou z klíčových funkcí dříve, než je reálně použijete v práci pro ověření nejnovějších zpráv. Navigace v Google Earth je docela přímočará, takže zkuste najít „KIO Towers“ a pak použijte různé stupně přiblížení, panoramatu a techniky naklonění k prozkoumání věží z různých úhlů pohledu.

 

Historické snímky

Další skvělou funkcí Google Earth je možnost prohlížení historických snímků. Jako příklad jsme použili uprchlický tábor v jordánském Zaatari. Tábor byl otevřen v roce 2011 a použitím datového posuvníku je možné vidět, jak se tábor proměňoval v čase. Zkuste si zadat souřadnice 32°17’38.22”N  36°19’41.80″E.

 

Ukládání označených míst

Pokud po vás často vyžadují ověřování fotografií a videí ze specifické lokace, může vám být k užitku přidání rychlého odkazu na označené místo. Tuto funkci také využijete k ukládání jakýchkoli dalších snímků, které z této lokace máte. To obzvlášť pomůže, když máte snímky, které zobrazují identifikovatelné pamětihodnosti nebo označení.

 

Měření vzdáleností

Pokud pracujete na ověřování snímků z několika lokací, můžete změřit vzdálenost mezi nimi pomocí ikony pravítko. Často se vám v Google Earth podaří nashromáždit dostatečná vodítka na to, abyste zjistili přesnou pozici fotografa, takže stojí za to změřit vzdálenost mezi fotografem a událostí, kterou zachytil. Může vám to pomoci při další práci se zdrojem.

 

Pro další rady a příklady využití Google Earth vám doporučujeme tuto případovou studii z Verifikační příručky od Christopha Koettla na ověření videa, které zachycuje násilné potyčky mezi policií a demonstranty v Káhiře.

 

Příručka o konspiračních teoriích

Konspirační teorie v kostce. Poznatky z výzkumů autoři přetavili v soubor srozumitelných poznatků, tipů a doporučení. Dozvíte se také, jak nejlépe reagovat, když někdo konspirace šíří. To vše v českém jazyce.

Covid, fámy, konspirace a česká společnost

Zhruba 40 % Čechů a Češek, kteří používají internet, věří několika častým fámám a konspiracím o epidemii covid-19. Počet lidí, kteří ztratili důvěru v oficiální informace, ve zpravodajskou službu mainstreamových médií a kteří si myslí, že neexistuje způsob, jak najít pravdu a že nikomu nelze důvěřovat, za uplynulý rok výrazně vzrostl. Jaká jsou nejdůležitější zjištění o dopadech covidových konspirací a dezinformací na českou společnost a co se s tím dá dělat?

Příručka pro vyvracení nepravdivých informací

Vše, co potřebujete vědět o účinném vyvracení nepravdivých informací. Poznatky z výzkumů autoři přetavili v soubor srozumitelných tipů a doporučení. Dozvíte se také, zdali platí představa, že se vyvracení dezinformací může vymstít.